A cipőimre nagyon kényes vagyok, ha valamelyik nem tökéletes, akkor azonnal cserére kerül, vagy legfeljebb utcán használom tovább. Futócipőnél szerencsere van pár márka és típus, ami nekem bevállt. Edzéseken a Saucony Kinvara és Ride, versenyekre meg az Adidas Adizero Boston valamint az Asics Hyper tri révidebb távokon.
Most viszont a kerékpáros cipőkről és azok beállításáról írnék röviden. Cipőt beállítani, mi ez a hülyeség? Kérdezhetik sokan. Pedig a nyereg mellett az egyik legnagyobb komfort növelő. Erre vannak profi megoldások, például a bike fitting, body geometry, stb fantázianevekkel. Ez egy nagyon jó befektetés lehet, de én szeretek kísérletezni, így marad az otthoni próbálgatás, ami még csak nem is feltétlenül gazdaságosabb.
Ami nekem a problémám szokott lenni, az a külső talpélen a nyomás, valamint valószínűleg ezzel összefüggésben a térd belső oldalán, vagy a boka belső felén egy húzódó érzés. Eddig egyetlen egy cipőm volt, ahol ez egyáltalán nem volt jelen, mégpedig egy Specialized MTB cipő.
Mi lehetett a különbség? Egy elsőre kis jelentéktelen apróság, a Speci cipők másfél fokkal dőlnek kifelé. Innen jött az ötlet, hogy jó lenne ezt más cipőkkel is megpróbálni, amihez szintén a Specialized (nem reklám, nem fizetnek érte, de szívesen tesztelem más termékeiket is :) ) hozott megoldást.
Két lehetőség van, az egyik egy betét a cipő és a patent közé:
A másik pedig egy betét a cipőbe:
Nekem az első megoldás szimpatikusabb, mert ott az eredeti belső kialakítása a cipőnek megmarad, de az csak országuti cipőknél járható út. A talpbetétnél fontos megjegyezni, hogy 2 változat van. A sárga befelé dönti a cipőt, a narancs pedig kifelé (nekem ez kellett). A patent alá való megfordítható, ott nem kell erre figyelni.
Nekem ezek a megoldások varázsütésre minden diszkomfortot eltüntettek. Ha valaki másnak is vannak hasonló tünetei, egy próbát megér!